☰ Menu Prawe Menu ☰
Gmina Małkinia Górna
Herb Gminy Małkinia Górna

Środa 27.01.2021

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Dec. odmowna PGP.6733.16.2018-ustal. lok.inwest.celu pub.: Bud. elektroenerget. linii napowietrznej nN-0,4 KV, do oświetl. drog.-dz.233-Zawisty Nadb.,dz. 811/1,1066,1068-Rostki Wielkie

Małkinia Górna, 30 stycznia 2019r.

PGP.6733.16.2018

DECYZJA ODMOWNA

            Na podstawie art. 59 ust. 1, art. 60, art. 61 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U z 2018r., poz. 1945) oraz zgodnie z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2018r., poz. 2096 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Gminy Małkinia Górna z siedzibą w Urzędzie Gminy w Małkini Górnej

O D M A W I A M

na rzecz Gminy Małkinia Górna ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie elektroenergetycznej linii napowietrznej nN 0,4 kV wraz ze słupami i oprawami oświetleniowymi w celu realizacji oświetlenia drogowego w miejscowości Zawisty Nadbużne na działce o nr ew. 233 w obrębie Zawisty Nadbużne oraz działce 811/1, 1066, 1068 obrębie Rostki Wielkie, gmina Małkinia Górna

Uzasadnienie decyzji

Gmina Małkinia Górna wystąpiła z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie elektroenergetycznej linii napowietrznej nN 0,4 kV wraz ze słupami i oprawami oświetleniowymi w celu realizacji oświetlenia drogowego w miejscowości Zawisty Nadbużne na działce o nr ew. 233 w obrębie Zawisty Nadbużne oraz działce 811/1, 1066, 1068  obrębie Rostki Wielkie, gmina Małkinia Górna. W toku postępowania organ pierwszej instancji wystąpił do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie jako organu właściwego do uzgadniania projektu decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego w zakresie ochrony gruntów leśnych. Postanowieniem znak: ZW.224.4.16.2019.AG z dnia 21.01.2019r. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych postanowił odmówić uzgodnienia przedłożonego projektu ww. decyzji w zakresie ochrony gruntów leśnych. W uzasadnieniu stwierdzono m.in., że: „Zgodnie z art. 7 ust 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, zmiany przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne można dokonać wyłącznie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (dalej „mpzp"), sporządzonym w trybie określonym w przepisach ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej „upzp"). Dokonanie takiej zmiany wymaga uzyskania w odniesieniu do gruntów leśnych - uprzedniej zgody właściwego organu. Zatem zmiana przeznaczenia każdego gruntu leśnego na cele nieleśne - bez względu na jego obszar - może być dokonana wyłącznie w mpzp i zawsze wymaga uzyskania uprzedniej zgody właściwego organu na dokonanie takiej zmiany.

Od opisanej wyżej reguły - zmiany przeznaczenia gruntu leśnego na inne cele wyłącznie w mpzp - ustawodawca ustanowił wyjątek w art. 61 ust. 1 pkt 4 upzp. Zgodnie z treścią tego przepisu możliwe jest wydanie pozytywnej decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla obszaru wymagającego zgody na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych, jeżeli jest on objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu planów miejscowych, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym tj. z końcem roku 2003. (dalej „stary mpzp"). Orzecznictwo administracyjne wyjaśnia, że zgoda udzielona przez właściwy organ na zmianę przeznaczenia gruntu leśnego na inny cel nie jest samodzielnym aktem prawnym, który posiadałby byt niezależny od mpzp. Koniecznym warunkiem „skuteczności" takiej zgody udzielonej przez właściwy organ tj. możliwości wykorzystania gruntu leśnego na cele nieleśne, jest jej skonsumowanie przez ustalenia mpzp, który nie tylko musiał zostać uchwalony, ale również należycie opublikowany i wejść w życie.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że na podstawie art. 61 ust. 1 pkt 4 upzp dla terenu leśnego możliwe jest ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji niezgodnej z leśnym przeznaczeniem tego gruntu jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące przesłanki:

  • wydana została decyzja wyrażająca zgodę na zmianę przeznaczenia gruntu leśnego na cele nieleśne - przesłanka niespełniona. Projekt decyzji w pkt 7 wskazuje: ,,(...)Teren oznaczony konturem LS nie uzyskał zgody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz nie jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1."
  • wymieniona zgoda na zmianę przeznaczenia została „skonsumowana" przez ustalenia starego mpzp (który utracił moc na podstawie art. 67 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym); a contrario - ustawa nie zezwala na ustalenie warunków zabudowy dla gruntów leśnych w stosunku do których ww. zgoda na zmianę przeznaczenia udzielona została na rzecz takich mpzp, które z różnych przyczyn nie zostały jednak uchwalone albo zostały uchwalone, ale utraciły moc obowiązującą w innych okolicznościach niż wskazane w tym przepisie - przesłanka niespełniona:
  • planowana inwestycja mieści się w zakresie celu zmiany przeznaczenia gruntu leśnego, określonego w starym mpzp - przesłanka niespełniona.”

Zgodnie z tym Wójt Gminy Małkinia Górna orzeka jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna, co oznacza, iż decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu i brak jest możliwości zaskarżenia decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie jest możliwe skuteczne cofnięcie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania.

Jeżeli niniejsza decyzja została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie, na zgodny wniosek wszystkich stron zawarty w odwołaniu, organ odwoławczy przeprowadza postępowanie wyjaśniające w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia sprawy. Organ odwoławczy przeprowadza postępowanie wyjaśniające także wówczas, gdy jedna ze stron zawarła w odwołaniu wniosek o przeprowadzenie przez organ odwoławczy postępowania wyjaśniającego w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia sprawy, a pozostałe strony wyraziły na to zgodę w terminie czternastu dni od dnia doręczenia im zawiadomienia o wniesieniu odwołania, zawierającego wniosek o przeprowadzenie przez organ odwoławczy postępowania wyjaśniającego w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia sprawy.

Zgodnie z wymogami określonymi w art. 60 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym projekt niniejszej decyzji sporządzony został przez osobę posiadającą kwalifikacje do wykonywania zawodu urbanisty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uzyskane na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 1725 z późn. zm).

 

 

Otrzymują:

  1. Gmina Małkinia Górna
  2. Polski Związek Działkowców

Prezes Pan Jacek  Bogdan

Rodzinny Ogród Działkowy „Relaks”

  1. a / a.

 

 

 

 

 

Sprawę prowadzi: Ewa Orłowska tel. 29 644 29 81

Wytworzył:
Udostępnił:
Ewa Orłowska
(2019-02-04 13:16:57)
Ostatnio zmodyfikował:
Ewa Orłowska
(2019-02-04 13:22:37)
 
 
liczba odwiedzin: 3376985

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X