☰ Menu Prawe Menu ☰
Gmina Małkinia Górna
Herb Gminy Małkinia Górna

Środa 27.01.2021

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Decyzja lokalizacji celu publicznego-przebudowa drogi wojewódzkiej nr 627 relacji Ostrołęka-Sokołów Podlaski na odcinku od km 54+849 do km 55+633 w miejscowości Małkinia Dolna

Małkinia Górna, dnia 7 marca 2014 r.

GPI .6733.3.2014

D E C Y Z J A

O USTALENIU LOKALIZACJI CELU PUBLICZNEGO

         Na podstawie art.50 ust. 1 i 4, art. 51 ust. 1, pkt. 2, art. 52, art. 53, art. 54, art. 55 i art. 56 w związku z art. 4 ust. 2 pkt. 1, ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2012r., poz. 647, z późniejszymi zmianami) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2013r., poz. 267), po rozpatrzeniu wniosku:

Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie, ul. Mazowiecka 14, 00-048 Warszawa, o ustalenie lokalizacji inwestycji celu dla planowanego zamierzenia inwestycyjnego dotyczącego przebudowy drogi wojewódzkiej nr 627 relacji Ostrołęka-Sokołów Podlaski na odcinku od km 54+849 do km 55+633, wraz z przebudową skrzyżowania z drogą gminą nr 260409W w km 54+945, przewidzianego do realizacji na terenie obejmującym działki o nr geod.: 58, 59 i 226/1, położonym w miejscowości Małkinia Dolna, gmina Małkinia Górna.

USTALAM LOKALIZACJĘ INWESTYCJI CELU PUBLICZNEGO

dla następującego rodzaju inwestycji:

obiekty liniowe i urządzenia infrastruktury technicznej, której przedmiotem jest przebudowa drogi wojewódzkiej nr 627 relacji Ostrołęka-Sokołów Podlaski na odcinku od km 54+849 do km 55+633, wraz z przebudową skrzyżowania z drogą gminą nr 260409W w km 54+945, obejmująca:

  • zmianę niwelety osi jezdni i pozostałych elementów drogi,

  • poszerzenie jezdni do szerokości - 6,0m, z poboczami o szer. 1,5m,

  • poprawę systemu odwodnienia pasa drogowego drogi wojewódzkiej poprzez przebudowę istniejących otwartych rowów drogowych i budowę przepustów pod drogą gminną i drogą wojewódzką oraz przepustów pod częścią zjazdów na działki prywatne,

  • wykonanie dwóch zatok autobusowych wraz z niezbędnymi chodnikami dla pieszych,

  • zmianę stałej organizacji ruchu.

przewidzianej do realizacji:

na terenie obejmującym działki o nr geod.: 58, 59 i 226/1, położonym w miejscowości Małkinia Dolna, gmina Małkinia Górna.

Warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikające z przepisów odrębnych:

1. Warunki i wymagania ochrony i kształtowania ładu przestrzennego

  • Nie ustala się.

2. Warunki dotyczące ochrony środowiska, przyrody, krajobrazu i zdrowia ludzi oraz ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej.

  • Teren częściowo położony jest w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 – pod nazwą Puszcza Biała PLB 140007 teren obejmujący działki nr 58 i 59, a na pozostałym odcinku (działka nr 226/1), bezpośrednio graniczy z tym obszarem. Realizacja planowanej inwestycji nie będzie potencjalnie znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000. Ponadto planowany do przebudowy odcinek drogi wojewódzkiej leży w obszarze, na którym jest ustanowiony pomnik przyrody o nazwie „Aleja Sosnowa II”, złożony z 295 sosen pospolitych rosnących drogi wojewódzkiej nr 627 od Ostrowi Mazowieckiej do Małkini Górnej. Pomnik przyrody „Aleja Sosnowa II” został ustanowiony Rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego nr 70, z dnia 23 czerwca 2005r. (publikacja – Dz. Urz. Woj. Maz. z dnia 13 lipca 2005r. Nr 164, poz.5195). Inwestycję należy realizować w sposób nie kolidujący z istniejącymi na tym odcinku pomnikami przyrody, ani z innymi drzewami kwalifikującymi się do objęcia ochroną.

  • Zamierzenie nie wymaga określenia ograniczeń o których mowa w art. 73 ustawy Prawo ochrony środowiska.

  • Inwestycję należy realizować z zachowaniem wymogów ochrony środowiska zawartych w obowiązujących przepisach, w tym między innymi w:

    • ustawie z dnia 27 kwietnia 2008r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2008r. Nr 25, poz. 150, ze zm.),

    • ustawie z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 145, ze zm.), realizacja planowanej inwestycji (w zakresie odprowadzenia wód opadowych i roztopowych do przydrożnych rowów odwadniających), wymaga uzyskania stosownego pozwolenia wodnoprawnego.

  • Teren położony jest poza obszarem objętym jakąkolwiek prawną formą ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej.

3. Warunki dotyczące obsługi w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej.

  • Realizacja planowanego zamierzenia inwestycyjnego nie wymaga podłączenia do urządzeń infrastruktury technicznej.

  • Wody opadowe i roztopowe z utwardzonych nawierzchni drogowych należy odprowadzić grawitacyjnie do rowów usytuowanych obustronnie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 627, z uwzględnieniem wymogów wynikających z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. Nr 137, poz. 984 ze zm.).

4. Wymagania dotyczące ochrony interesów osób trzecich.

Planowane zamierzenie inwestycyjne należy projektować i realizować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając poszanowanie, występujących w zasięgu oddziaływania obiektu, uzasadnionych interesów osób trzecich, o których mowa w art.5 ust.1 ustawy z dnia 07.07.1994r. Prawo budowlane, w szczególności zapewniając:

  • bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania,

  • ochronę przed pozbawieniem dostępu do drogi publicznej, korzystania z wody, energii elektrycznej oraz środków łączności,

  • ochronę przed zanieczyszczeniem powietrza, wody i gleby.

  • odpowiednie ukształtowanie terenu inwestycji - w sposób uniemożliwiający odprowadzenie wód opadowych na działki sąsiednie oraz nie powodujących zakłócenia istniejących stosunków wodnych,

  • ewentualne kolizje z istniejącymi sieciami uzbrojenia technicznego należy rozwiązywać w uzgodnieniu z gestorami poszczególnych sieci.

5. Wymagania dotyczące ochrony obiektów budowlanych na terenach górniczych, narażonych na niebezpieczeństwo powodzi oraz zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych.

Teren położony jest poza tymi obszarami, stąd nie określa się granic i sposobów zagospodarowania terenów lub obiektów, podlegających ochronie, ustalonych na podstawie przepisów odrębnych.

6. Inne warunki wynikające z przepisów odrębnych.

Projekt budowlany należy wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa budowlanego, warunkami technicznymi oraz wymogami rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (Dz.U. z 2012r., poz. 462), wraz z opiniami, uzgodnieniami i pozwoleniami, wymaganymi przepisami szczególnymi.

Linie rozgraniczające teren inwestycji przedstawiono na kopii mapy zasadniczej w skali 1:1000 stanowiących załączniki Nr 1.

U Z A S A D N I E N I E

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie, ul. Mazowiecka 14, 00-048 Warszawa, działając poprzez pełnomocnika Romana Lulisa, zam. ul. Pancerna 17 lok. 16, 03-187 Warszawa, wystąpił z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji celu dla planowanego zamierzenia inwestycyjnego dotyczącego przebudowy drogi wojewódzkiej nr 627 relacji Ostrołęka-Sokołów Podlaski na odcinku od km 54+849 do km 55+633, wraz z przebudową skrzyżowania z drogą gminą nr 260409W w km 54+945, przewidzianego do realizacji na terenie obejmującym działki o nr geod.: 58, 59 i 226/1, położonym w miejscowości Małkinia Dolna, gmina Małkinia Górna.

Planowana inwestycja w rozumieniu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - art. 2 pkt 5, w związku z art. 6 pkt. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2000 r. nr 46 poz. 543, z późniejszymi zmianami) jest inwestycją celu publicznego.

Na terenie objętym wnioskiem inwestora brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym, zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym planowana inwestycja wymaga uzyskania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Zgodnie z wymogami art.53 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dokonano analizy w zakresie warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikających z przepisów odrębnych oraz stanu faktycznego i prawnego terenu, na którym przewiduje się realizację inwestycji.

Z analizy wynika, że:

  • Planowane zamierzenie inwestycyjne stanowi realizację obiektów liniowych (dróg) i urządzeń infrastruktury technicznej.

  • W przeważającej większości planowana inwestycja realizowana będzie w pasach drogowych drogi wojewódzkie i drogi gminnej (na gruntach wyłączonych z produkcji rolnej). Jedynie teren położony na części działki nr 58 stanowi grunt rolny klasy PsV. Zgodnie z wymogami Art. 7  ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, nie jest wymagane uzyskanie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze oraz nieleśne. Natomiast zgodnie z wymogami art. 11 ust 4 ww. ustawy przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę należy uzyskać zgodę na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej w części niezbędnej do realizacji inwestycji.

  • Teren położony jest poza obszarem objętym jakąkolwiek prawną formą ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej.

  • Planowana inwestycja nie należy do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

  • Teren częściowo położony jest w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 – pod nazwą Puszcza Biała PLB 140007 oraz bezpośrednio graniczy z tym obszarem. Zgodnie z wymogami art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227) rozważono, iż realizacja planowanej inwestycji w pasach drogowych istniejących dróg (wojewódzkiej i gminnej) oraz po terenie obejmującym część działki nr 58, nie będzie potencjalnie znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000. Ponadto planowany do przebudowy odcinek drogi wojewódzkiej położony jest leży w obszarze, na którym jest ustanowiony pomnik przyrody o nazwie „Aleja Sosnowa II”, złożony z 295 sosen pospolitych rosnących na terenie powiatu ostrowskiego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 627 od Ostrowii Mazowieckiej do Małkini Górnej. Pomnik przyrody „Aleja Sosnowa II” został ustanowiony Rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego nr 70, z dnia 23 czerwca 2005r. (publikacja – Dz. Urz. Woj. Maz. z dnia 13 lipca 2005r. Nr 164, poz.5195). Projektowana inwestycja nie będzie kolidować z istniejącymi na tym odcinku pomnikami przyrody, ani z innymi drzewami kwalifikującymi się do objęcia ochroną.

  • Planowana inwestycja nie będzie kolidowała z funkcją i zagospodarowaniem terenów przyległych i spełnia wymogi przepisów odrębnych. Planowana inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez zmianę parametrów geometrycznych łuku pionowego jezdni do parametrów normatywnych.

  • Decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.

Projekt decyzji został opracowany zgodnie z art. 50 ust. 4 ustawy przez uprawnionego architekta.

Analiza, o której mowa w art.53 ust. 3 ustawy znajduje się w aktach sprawy.

Zgodnie z wymogami art. 53 ust. 4 projekt decyzji został uzgodniony z:

  • Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska.

  • Starostą Powiatu Ostrowskiego jako organem właściwym w zakresie ochrony gruntów rolnych.

  • Odstąpiono od uzyskania uzgodnienia z:

- zarządcą drogi gminnej, gdyż właściwym organem w tych sprawach jest Wójt Gminy Małkinia Górna,

- zarządcą drogi wojewódzkiej, gdyż w tej sprawie jest on stroną tego postępowania, a nie organem uzgadniającym.

W toku przeprowadzonego postępowania strony nie wniosły zastrzeżeń.

Po przeanalizowaniu zgromadzonych podczas postępowania dokumentów i ustaleniu, że planowane zamierzenie jest zgodne z przepisami odrębnymi, postanowiono jak w sentencji decyzji.

P O U C Z E N I E

  1. Niniejsza decyzja może ulec wygaśnięciu, jeżeli inny wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę lub przed uzyskaniem pozwolenia na budowę przez wnioskodawcę dla tego terenu uchwalono plan miejscowy, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji.

  2. Odwołanie od decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji powinno zawierać zarzuty odnoszące się do decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

  3. Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce za pośrednictwem organu, który ją wydał w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

 

Załączniki:

  1. Załącznik graficzny Nr 1

Otrzymują:

  1. Roman Lulis – pełnomocnik Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie,

  2. Pozostałe strony biorące udział w postępowaniu według wykazu

  3. a/a

Wytworzył:
Udostępnił:
Ewa Orłowska
(2014-03-07 15:11:19)
Ostatnio zmodyfikował:
Ewa Orłowska
(2014-03-07 15:13:59)
 
 
liczba odwiedzin: 3377040

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X